Skip links

Pazarlamacıların Universal Analytics’ten Google Analytics 4’a Geçişlerinde Bilmesi Gerekenler

Google’ın en iyi analiz paketi için yaptığı değişimler ve getirdiği yenilikler, pazarlama dünyasında kuralları değiştirecek kadar büyük bir öneme sahip.

 

En son getirilen Universal Analytics (UA) güncellemesinden sonra Google’ın olağanüstü en son yayımı olan Google Analytics 4 (GA4) olağanüstü bir yükselmeye ve devrime sebep oluyor.

 

GA4, kullanıcıların gizliliği gibi trend olan pek çok fayda sağlayan değişiklikler ile geliyor.

 

The Pistol’ın İcra Kurulu Başkanı Jaime Nosworthy, GA4 için veri birliğini ve gizliliğini öne taşıyan ve pazarlamacılara, kullanıcıları açısından daha uyumlu bir görüntü sağlamak için yapay zekayı destekleyen bir devrim tabirini kullanıyor. Ayrıca Nosworthy; GA4’un IP adresi ve cookie toplamadığını ve data boşluklarını kapatarak tahmin edilebilir analizler sunup, pazarlamacıların önemli iç görüler kazanmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

 

Google, Temmuz-Ekim 2023 aralığında UA’in fonksiyonel ve ulaşılabilir özelliklerini devam ettirmeyi bırakarak, kullanıcıların UA’e yeni veri eklemesine izin vermeyecek. Şirket, bu sayede gerek pazarlamacılara gerekse de analiz kullanıcılarına GA4’a geçiş yapmaktan başka tercih bırakmayacak.

 

Google Teknoloji Ortaklıkları Başkanı Angus Beattie, Google’ın halihazırda pazarlamacıları ve reklam ajanslarını GA4 geçişi konusunda eğitmeye başladığını bildirerek, 2022’nin geri kalanında ve 2023 yılında da bu eğitimi katlayarak artırmayı ve geçişi herkes için kolaylaştırmaya devam edeceklerini dile getiriyor.

 

GA4’un getireceği en büyük yeniliklerden birisi olarak oklar, birinci taraf verileri konusundaki değişikliği gösteriyor. Devam etmekte olan “cihaz bazlı ID” düşüncesi GA4 ile “kullanıcı bazlı ID” düşüncesine geçiş yapacak. Böylelikle pazarlamacılar, Google’ın uçsuz bucaksız kullanıcı tabanından yararlanıp, raporlamayı ve davranışsal iç görüleri geliştirerek kullanıcıları, cihazlar ve tarayıcılar arasında takip edebilecek.

İçerik Pazarlama Ekibinizi İş Hedeflerine Ulaştırmak için Fikirler

İçerik pazarlamacılar bir vizyonu edinmek ve karmaşıklıktan kurtulmak için nasıl birlik içinde çalışıyorlar? İşte uzmanların, Content Marketing World’de sunduğu fikirlerden en dikkat çekici 10 fikrin listesi.

 

 1. Başarısızlığı normalleştirin
  Kreatif bir şekilde düşünmenin cesaretlendirildiği bir kültür yaratılmalı. İnsanlar, kötü fikirler üretme özgürlüğüne ve hatta yeri geldiğinde başarısız olma özgürlüğüne sahip olmalı. Çünkü her bir kötü fikrin arkasında daima gelen bir cevher var, ayrıca özgür bırakılan her bir küratör tarafından üretilen içerikler her zaman daha çok ses getirmeye müsait.

 

 1. Kitle kadar ekibi anlamak da önemli
  Ekip içerisindeki bireyleri anlamamak ya da anlamak istememek büyük bir hata olacaktır. Pazarlamacıların, kitlelerini anlamaya çalışırken verdiği çabayı ve sarf ettiği eforu kendi ekipleri içerisinde de uygulaması, ekiplerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine ve en iyi işleri çıkarmalarına destek olmakta yardımcı olacaktır.

 

 

 1. Olanaklar sağlayan bir kültür oluşturun
  Liderler ve yöneticiler kötü içerikler için genel olarak pazarlamacıları suçlar. Eğer bir yönetici olarak içerik pazarlamacılığı eğlenceli, güvenli ve büyüdükçe gelişen bir kültür olarak görmezseniz, ekibiniz de bu duruma ayak uyduramayacak ve gelişemeyecektir. Kötü ve iyi olan içeriklere uyum sağlayarak denemenin, kültür ve pazarlama açısından iyileştirme faydasını kabul etmek gerekir.

 

 1. Bir kişi her işi yapmamalı
  Bir içerik pazarlayıcısının her işi yapmasını beklemek tamamen büyük bir hata olur. Tükenmişliğe yol açacak bu durum için yapılması gereken ilk şey ekibi büyütmek ve bireylerin sevdikleri işlere odaklanmasını sağlamaktır. İkincisi ise, her şeyi aynı anda yapmak değil, az şeyi yüksek kaliteyle yapmaktır.

 

 1. Daha büyük resme entegre olmak
  Şirketlerin yaptığı hatalardan diğeri, içerik pazarlama ekibinin eforlarını daha büyük pazarlama departmanlarıyla bütünleştirmemek. Bu durum, istikrarı bozup mesaj yayılımını engellerken, aynı zamanda iki grubun birbirinden farklı faaliyetlerde bulunmasına yol açar.

 

 1. Standart oluşturma ve paylaşma
  Marka standartlarını ve prensiplerini içerik pazarlama ekibiyle paylaşmak en temel gereksinimlerden biri. Standartlara, marka bakış açısı ve sesine hakim olan bir içerik pazarlama ekibi, oluşturacağı içerikler ile insanlara temsil ettiği markanın standartlarını iletmekte başarılı olacaktır.

 

 1. Yazım
  Çoğu zaman fikirler ve stratejiler, beynin içinde, yazılmadan ve belgelenmeden tutulur. Bunları not alacak şekilde yazmak ve belgelemek, başkalarına anlatıp onları da dahil etmekte fayda sağlayacaktır.

 

 1. Kalite sağlama
  Proje yönetimi, sonradan düşünülmemesi gereken ve kritik olan bir konudur. Zamanlama, bütçe, kapsam gibi açılardan kaynaklı, titizlikle üstüne düşülmesi gereken bir yönetim şekli olup, özellikle kreatif projelerde yönetimin can alıcı olduğu bir noktadır.

 

 

 1. İhtiyaç duyulan materyallerin sağlanması
  Sık yapılan hatalardan biri olarak; ekibe başarılı olması adına gerekli kaynakların ve yeni fikirleri deneyip test edecek esnekliğin sağlanmaması. Buna karşı olarak, içerik üretme ve geliştirme sürecinin anlaşılabilir olması gerekir.

 

 1. Yayınlamanın bırakılmaması
  Halkla ilişkiler uzmanları hem içerik üretmede hem de içeriklerin tanıtımını yapmakta oldukça başarılıdırlar. Bu nedenle, içerik pazarlama ekibi ve halkla ilişkiler uzmanları devamlı olarak beraber ilerlemelidirler. Sosyal medya ekibinin bu süreçte oynadığı rol de görmezden gelinmemelidir.

Hızla İlerleyen ve Hızla Düşen Sosyal Medya Kanalları

Pazarlamacılar olarak kitlenizin tercih ettiği sosyal medya kanallarını bilmek ve anlamak son derece kritiktir. Örneğin, huzurevlerine yönelik bir kitleniz varsa Snapchat’ten uzak durmanız gerektiğini bilmeni gerekir. Çünkü sözü geçen uygulamanın sadece %3.7’si 50 yaşın üzerinde. İşte 1.000 tüketici arasında, 2022 yılında en popüler ve en az popüler uygulamaların hangisi olduğunu bulmak adına yapılan araştırmanın sonuçları:

 

2022’de Hızla İlerleyen Sosyal Medya Kanalları

 

Facebook

 

Facebook, diğer sosyal medya kanallarına kıyasla en fazla orana sahip olup, güncel olarak 2.89 milyon aylık kullanıcı trafiğine sahip. Geçtiğimiz son 3 ayda; Baby Boomer’ların %91’i, Y Kuşağının %88’i ve X Kuşağının da %83’ü, Facebook’u ziyaret etti. Z Kuşağının ise tam aksine sadece %55’i son 3 ayda Facebook’u ziyaret etmiş durumda. Bu sebeple, ileri yaş grubunu hedef kitle olarak almak isteyen sosyal medya pazarlamacılarının ilk adresinin Facebook olması gerekiyor.

 

TikTok

 

TikTok; Instagram, Snapchat ve YouTube’u geçerek, son zamanlarda Z Kuşağının en büyük uğrak noktası haline geldi. En büyük kitlesi Z Kuşağı olmasına rağmen TikTok, 35-54 yaş grubu arasında da geçen yıla oranla %10 daha fazla ilgi görmeye başladı. Baby Boomers ise son 3 ayda sadece %7 ziyaretle en düşük orana sahip.

 

YouTube

 

SimilarWeb’in verilerine göre YouTube, 2 milyarın üstünde kullanıcı tabanına ve 34 milyarın üzerinde aylık ziyarete sahip. Youtube, neredeyse eşit oranlarla Z, Y ve X kuşakları arasında oldukça popüler. Geçtiğimiz son 3 ayda; Y Kuşağının %83’ü, Z Kuşağının %81’i ve X Kuşağının %79’u YouTube’u ziyaret etti. Kanal, Baby Boomers arasında da Facebook’tan sonraki 2. En popüler durak. Video pazarlamacıları ise YouTube’u yatırım getirisi (ROI) açısından en iyi 2. Platform olarak görüyor.

 

Instagram

 

Instagram, güncel olarak 78 milyonun üzerinde aylık kullanıcıya sahip olup, Y Kuşağının ve en çok kullandıkları uygulama TikTok olmasına rağmen, Z Kuşağının da en favori sosyal medya uygulaması. Instagram, diğer uygulamaların aksine, ileri yaştaki kitle için de aslında sabit ve istikrarlı bir orana sahip. Örneğin, X Kuşağının %55’i ve Baby Boomers’ın %27’si uygulamayı son 3 ayda aktif olarak ziyaret etti. Ancak pazarlamacılar için daha ileri jenerasyonu hedefleme konusunda Facebook ve YouTube hala en iyi opsiyonlar. Video pazarlamacılığı için de Instagram; etkileşim ve potansiyel müşteri yaratma tabanlı olarak yatırım getirisi açısından en iyi platform olarak görülüyor.

 

2022’de Hızla Düşen Platformlar

 

Tumblr

 

Tekrar canlanma için yapılan yeniliklere rağmen Tumblr hala eski popülaritesine kavuşamayıp, sadece Y Kuşağı arasında bilinir kalmaya devam ediyor. Üstelik, Y Kuşağının da son 3 ayda sadece %11’i platformu ziyaret etti. Şaşırtıcı bir şekilde, Z Kuşağının da %10’u Tumblr’ı geçtiğimiz zaman içerisinde ziyaret etti. Ancak Quartz’ın araştırmasına göre, Tumblr’ın 2022 içerisinde kayıt olan yeni kullanıcılarının %61’i 24 yaşının altında. Bu da yeni bir soruyu ortaya çıkarıyor; Tumblr için başka bir canlanma daha mümkün mü?

 

Twitch

 

Twitch, her ne kadar canlı yayın konusunda en tepedeki platform olsa da; Twitch, Facebook Gaming ve YouTube Live dahil olmak üzere, bütün yayın platformları büyük bir ilgi düşüşü yaşamakta. Geçtiğimiz son 3 ayda; Y Kuşağının %15’i, Z Kuşağının %13’ü ve X Kuşağının ise %11’i, Twitch’i ziyaret etti. Video Pazarlama Raporu’na göre, video pazarlamacıları Twitch hakkında düşük etkileşim ve düşük yatırım getirisi bildirdi. 2022’de ilk defa Twitch’ten faydalanacak pazarlamacıların oranı ise sadece %10.

Digital Trust’ın Geleceğin Dijital Dönüşümü Araştırması

ISACA’nın State of Digital Trust 2022 araştırması; şirketlerin şu an ne yaptığı ve gelecekteki dijital dönüşümde neler yaparak liderlik kurmaları gerektiği arasındaki önemli boşlukları ortaya koyuyor. Uluslararası işletmeler ve bilgi teknolojileri uzmanları arasındaki iç görüleri içeren raporda ISACA, dijital güveni, dijital ekosistemde tedarikçiler ve müşteriler arasındaki ilişkiler, etkileşimler ve işlemler birliğine duyulan güven olarak tanımlıyor.

 

Katılımcıların %98’i dijital güvenin çok önemli olduğunu dile getirirken, sadece %12’si kuruluşlarında dijital güven için özel personel rollerine sahip.

 

Engeller

 

Dijital güven için en başta gelen engeller arasında; %53 ile kabiliyet ve eğitim yetersizliği zirvede yer alırken, bunu %44 ile kurumsal hedeflerle uyumlanma eksikliği, %41 ile bütçe eksikliği ve %40 ile teknolojik kaynakların eksikliği gibi etkenler takip ediyor.

 

Yararları

 

Yüksek seviyede dijital güvene sahip olmanın içerdiği yararlar arasında ise; %66 ile olumlu itibar ilk sırada dikkat çekiyor. Olumlu itibarı; %58 ile daha az gizlilik ihlalleri, %57 ile daha az siber güvenlik olayları, %55 ile daha güçlü müşteri sadakati, %44 ile daha hızlı yenilik ve %25 ile daha yüksek getiri takip ediyor.

 

Büyüme Fırsatları

 

Katılımcılara göre, dijital güvenin en önemli 3 bileşeni arasında güvenlik, veri bütünlüğü ve gizlilik yer alıyor ancak uzmanlar bu alanlarda yeterli derecede iş birlikleri yapmıyor. Araştırmanın sonucuna göre %82, ilerleyen yıllarda kuruluşlarında ve şirketlerinde dijital güvenin çok daha fazla önem kazanacağını ve %28’i, 5 yıl içerisinde kendi kuruluşlarında dijital güvene yönelik bir “yönetim kadrosu” bulundurmaya başlamalarının yüksek bir ihtimal olduğunu belirtiyor.